Znásilňování a nahlašování

9. listopadu 2018 v 11:27 | Kory |  Kecy
Je to poněkud otřepané téma. Vlastně o tom nic nevím a vždycky mě to spíš štvalo, když to někdo řešl, ale teď jsem četla nějaký komentáře na facebooku a tak mě to pohodilo, že jsem si řekla, že o tom napíšu.
Mluvím o takový tý kauze, jak ženy po třiceti letech řeknou, že je někdo osahával nebo znásilnil. A všichni jsou na větvi, proč to neřekli předtím. Metoo, jak jinak. Ten název mě hrozně vadí, ale tak aby všem bylo jasný o co běží. A chtěla bych se teda pokusit vysvětlit, proč to ti lidi řeknou až za těch třicet let. Z mýho, naprosto nezkušenýho pohledu. Jo.

Ten komentář, který mě pohodil (jeden z nich, bylo jich víc, ale tenhle pro představu stačí) je tady:


Takže. Proč ty ženský hned neběžely na policii?
Naštěstí se mi nic takovýho nikdy nestalo, nicméně si myslím, že se do toho nějakým způsobem dokážu vžít a představit si, alespoň částečně, jak se daná osoba cítí.

Nechci tím samozřejmě říct, že všechny ty ženský mluví pravdu nebo něco, nic moc jsem si o tom nezjišťovala a je samozřejmě možný, že si to někdo i vymyslí, ALE:
KDO BY SI SAKRA CHTĚL STAVĚT KARIÉRU NA TOM, ŽE BYL PŘED TŘICETI LETY ZNÁSILNĚNEJ?
Jako, wtf? Možná jsem naivní, ale mě fakt nepřijde, že tím na sebe člověk přiláká nějakou extra pozornost a už vůbec ne v dobrém slova smyslu. Vzhledem k tomu, že reakce veřejnosti jsou jenom "Ona si dělala kariéru tím, že se nechala ošukat, a teď už není slavná, tak na sebe jenom takhle upozorňuje," fakt nevím, koho by to lákalo.
Ale tak třeba jo, co já vim.

Ale jdeme dál. Proč to člověk neběží někomu říct hned ten den, jak se to stane:

1) Protože je mu blbě ze sebe. Podle mě když se necháte osahávat kvůli kariéře, tak je vám špatně nejen z onoho člověka, ale hlavně z vás samotných. Takže to prostě nechcete nikomu říkat. A teď jde samozřejmě o to, že když si stavíte kariéru na tom, že na sebe necháte sáhnout, je něco blbě. A co je blbě?

2) Protože si v daný době myslí, že neexistuje jiná cesta, protože je to přece normální, ne? Taky jsem to nějak nezkoumala, ale prostě to, že si někdo může přilepšit v kariéře tím, že se s někým vyspí, je v principu špatně. Jak úplatky, víte co, to samý. Úplně blbě.

3) Protože se k tomu lidi staví tak, jak se staví. Aka "Proč to nenahlásila?" ale když to nahlásí, řeknou "Chce na sebe jen upozornit!" případně uškodit tomu člověku případně něco jinýho.
Lidi si často neuvědomujou, že to, co říkaj, je vlastně důvod, proč se děje to, co kritizujou. Abych to objasnila, dám příklad: Lidi nadávají na cikány a na to, že cikáni mají určitý výhody, dávky a tak. A neuvědomují si, že kdyby na cikány nikdo nenadával, a nikdo je neposílal do plynu, tak by nedostávali žádný výhody.

A tohle funguje stejně. Když chlápci nebo ženský říkaj "Ona si to určitě vymyslela, chce na sebe jen upozornit, a pak na to doplácejí ty, kterým se vážně něco stane," neuvědomujou si, že když se pak někomu vážně něco stane, kvůli těmhle lidem, kteří na to zareagují s naprostou nedůvěrou, si to ten člověk radši nechá pro sebe. A ještě k tomu to tady u nás takhle dělají i odborníci. To mi přijde k pláči.
Možná je to ale jen můj pocit.

A teď proč se to začalo řešit zrovna teď.

4) Proč až po třiceti letech? A) Protože lidi jsou ovce. Je těžký s něčím začít, ale když s tím začne jeden, už je k němu lehký se přidat. A tak se přidaly. B) Protože zjistily, že v tom nejsou samy, a tím pádem jim to přestalo připadat tak hrozný o tom mluvit. C) protože chtěly napomoci tomu, aby i ostatní chápali, že to není ojedinělá věc.

Ale bohužel se to zvrátilo na tuhle linii osočování z budování kariéry na tom, že jsem před lety byla znásilněná. Kdyby to mělo být podle mýho, tak bych neobviňovala žádný konkrétní lidi, prostě to, že už je to dlouho a nedá se to nijak dokázat je fakt, ale spíš tam jde o to upozornit, že se to OPRAVDU děje a OPRAVDU to není v pořádku.

Hmhm. Asi jsou to typický pindy, ve kterých není nic novýho, ale prostě jsem se z toho chtěla trochu vypsat. Čusák.
 


Anketa

Na kolik procent souhlasíte?

100
80
50
30
10
vůbec

Komentáře

1 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 13. listopadu 2018 v 20:29 | Reagovat

Je velmi snadný něco trhnout z toho, že se staneš středem mediální pozornosti. Dostaneš odškodnění, pomstíš se. Feministický hnutí tě začnou zvát na akce, do médií atd. *Užiješ si svých 15 minut slávy*. Seš úplně mimo s tím, že se jim dostává JENOM nedobré pozornosti, naopak se jim dostává až příliš dobré pozornosti z jedné strany (té mediální a někdy legální), a nehezké pozornosti z druhé strany. Kdyby se jim dostávalo výhradně nedobré pozornosti, protože by to podle většiny byly jen jejich výmysly, tak se jim v první řadě nebude věnovat pozornost vůbec žádná.

Taky nevím, zda jsi pochopila tu kariéru správně. Ten člověk naráží na to, že mnoho žen dostává filmový role nebo posty díky tomu, že si kleknou před mocipánem. Zkus jít zítra ráno na Barrandov a svádět tam nějakýho producenta. Do dvou dnů máš zajištěnou roli v seriálu, ať jsi sebevětší herecký antitalent. Vtip je v tom, že ty ženy často svádějí, koketují, záměrně se nechávají osahávat. Jenže to je u soudu k nerozeznání od "znásilnění". Zkus večer svádět kluka, rozepnout mu košili, posadit se s ním na postel a až tě začne osahávat na zádeli, tak tě z právního hlediska sexuálně obtěžuje. Tvé neverbální projevy nemusí být dostatečným vyjádřeným svolení. Když se ráno manžel probudí, otočí se a strčí ho do spící manželky, tak ji z pohledu práva znásilňuje, i když se to manželce klidně líbí. A když se jí manžel zhnusí, může u rozvodového soudu (o třicet let později!) říct, že ji znásilnil. Něco takového dělají všechny herečky, které ukazují prstem na Weinsteina.

Tvůj první bod je taky mimo, protože popisuješ něco jako "dobrovolné znásilnění". Ale to pak není znásilnění. Ano, něco je špatně, ale špatně je to leda v tom, že ňouma mocipán se nechává uplatit a ňouma ženská uplácí. Legálně na tom není nic špatně a slovo znásilnění v tom nemá co dělat.

Zároveň až velmi podezřele často ženy vyrukujou se znásilňováním ve chvíli, kdy onen údajný pachatel dosahuje povýšení nebo něčeho podobného, viz. Kavanaugh. Jeho případ je jen úchylná politická hra (republáni vs demokati), nic víc, a je úplně jedno, zda něco udělal nebo ne.

Souhlasím s tím, že "lidi jsou ovce", jenže mezi ovcema jsou taky schovaný hyeny, který takový hnutí využívaj ke svýmu prospěchu. Kdyby to zůstalo mezi běžnými lidmi na všední rovině a nestal se z toho báječný politický nástroj, bylo by to fajn. Takhle je to zdegenerovaná fraška. Sexuální násilí je citlivé téma, ale taky mocná zbraň, kterou můžeš použít na kohokoliv.

2 Sida Sida | E-mail | 13. listopadu 2018 v 22:22 | Reagovat

Tvoj clanok je super. Keby sa kazdy na chvilu zamyslel a pokusil sa o empatiu, zilo by na svete lepsie. Rozmyslam preco sa mnohi stavaju k metoo tak negativne. Bud je to paranoja alebo mozno sa brania uvedomit si, ze nasilie tu stale je. Nie len v televizii, ale medzi nami. Myslime si, ze uz sme z toho vyrastli a ze sme uz civilizovani. Nie je to pravda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama