Arťom vs. Robert Langdon

19. června 2017 v 21:22 | Kory |  Kecy
Hodně jsem o tom přemýšlela, a něco takového chci světu sdělit už hodně dlouho.
V podstatě mi jde o popis postav, které mám a naopak nemám ráda.
Velice dobře to jde právě na fenomenálním Robertu Langdonovi. Začala jsem o tom přemýšlet, když jsem četla Soumrak od Glukovského, který má na obálce napsáno, že jde o ruskou odpověď Danu Brownovi. Takže jsem to začala srovnávat, srovnávat Roberta Langdona s Glukovského postavami, Arťomem, Janem Nachtigallem a Dmitrijem Alexejevičem.Nejde to. A nejde jen o RL, všechny Brownovo postavy jsou jako podle šablony. Nebo všechny, které jsou mi známé, nečetla jsem od něho rozhodně všechno.
Robert Langdon - vysokoškolský učitel, nosí tvídové sako. Nosí tvídové sako. Nosí tvídové sako. Chtělo by to ještě nějaké vlastnosti. Ale kde je vzít? Robert Langdon, velký fenomén a hrdina bestsellerů. Nosí tvídové sako. Nevím ani, jak vypadá tvídové sako.
Jo, a ještě má nevysvětlitelnou schopnost přitahovat neuvěřitelně sexy, ale zároveň extrémně inteligentní dcery slavných vědeckých výzkumníků. Přijde vám to normální? Mně to přijde teda docela zvrácený.
A kdyby to byl jen on. V knize Digitální pevnost se setkáte s párem, z nichž ona je dokonalá, přitažlivá, elegantní dáma, která má IQ přinejmenším 150, a on je profesor na univerzitě. Něco mi to trochu připomíná.
Na Databázi knih Browna všichni vychvalujou do nebes. Jako, mě ty knihy taky bavily, to nepopírám, ale když se nad tím člověk zamyslí, už se tomu nejde nesmát. Vždyť to je absurdní! Ty lidi nežijou! Vůbec tomu nejde věřit! Vždyť nemají vlastnosti!
A když ano, pak jen to, že jsou dokonalí, inteligentní a sexy. Nebo trpí klaustrofobií, když se to do příběhu hodí.
A NOSÍ TVÍDOVÉ SAKO.

Dobře, není to žádný psychologický román a hlavním cílem zřejmě není podrobný rozbor duše a životní dráhy hlavní postavy, ale přecijen...

A u knihy, která není žádným bestsellerem, ale je popsaná jako ruská odpověď Dunu Brownovi, by člověk čekal možná nějakou postavu podobnou Langdonovi - ale je velice příjemně překvapen.
Nekonají se žádné honičky, žádné okultní vraždy, žádný boj o život na každé třetí stránce.
Ale přesto autor prozrazuje podle mě mnohem větší spisovatelský talent a možná i inteligenci než Dan Brown se svým promyšleným vykonstruovaným dějem plným zápletek s historickými odkazy.
Dmitrij Alexejevič si dává k snídani chleba s máslem. Přemýšlí. O životě, o bohu, o všem. Nosí, co ho zrovna napadne. Je rozvedený. Je to člověk, reálný člověk, s reálnými a tak hrozně dobře opravdovými myšlenkovými pochody, činnostmi, zálibami...
V knihách Glukhovského se najde spoustu věcí, které mě iritují a nevěřím jim. Ale lidem v nich věřím. Chovají se realisticky. Nejsou černobílí. Jsou dobří i špatní, dělají rozhodnutí.

Ne jak shnilý Robert Langdon. Takže tak. Ruská odpověď Roberta Langdona hodila do kanálu. To je můj ortel.
 


Komentáře

1 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 19. června 2017 v 22:16 | Reagovat

Ale tvídové sako nosí i Mr. Bean a nezdá se mi, že by byl nějak sexy. :-)

Nic od Browna jsem nečetla. Ale zato jsem četla Metro 2033 a Metro 2034. Máš pravdu. Ony ty Glukovského postavy jsou opravdu takové uvěřitelné, obyčejné. Je na nich vidět, že se chovají tak, jak umí. ono je to vlastně mimo jiné tak trochu filosofické dílo. Líbilo se mi, jak Arťom putoval metrem, potkával různé lidi, mezi řečí se od nich dozvěděl jejich názor na svět a on si to pak skládal do hromady.
Nikdo tam tvídové sako tam opravdu  neměl. Tedy aspoň myslím. Leda že by se v nějaké bohatší stanici někdo takový mihnul, ale nevěřím tomu. Nepamatuju si. :-)

2 Kory Kory | Web | 19. června 2017 v 23:34 | Reagovat

[1]: Jo. A i kdyby na sobě někdo sako měl, tak to tam nebude třikrát znova zmíněno, protože to nebude jediná vlastnost oné postavy XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama